Card image cap

Nedir bu Leasing?
Şirketler bireylere göre finansman çeşidine erişme konusunda oldukça şanslıdır. Birçok kredi bulma seçeneğinin olması kafa karışıklığını da beraberinde getiriyor kuşkusuz. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde şirketler finansman için en çok banka kredisini tercih ediliyor. Ancak Leasing ve Faktöring seçenekleri de kimi durumlarda ek avantajlar sağlayabiliyor. Bu yazıda Leasing (Türkçe karşılığı “Finansal Kiralama”) seçeneği ile ilgili birkaç önemli bilgiyi aktaracağız. Leasing işlemi, şirketlerin bir yatırım malını almak yerine bir mülkiyetin bir Leasing şirketinde kalacak şekilde kiralaması, kullanım hakkını elde edecek şekilde bir sözleşme imzalaması ve sözleşme sonucunda belirlenen ödeme planı çerçevesinde ödemelerin tamamlanmasının ardından kiralayan şirketin malın mülkiyetini üzerine almasıdır. Leasing bir yatırım kredisidir. Bankadaki örneği teminatlı taksitli kredidir. Teminat burada genelde makine ekipman veya kiralanan herhangi bir yatırım malı olmaktadır. Yatırım malları genelde şirketler için ofis veya makine ekipman olmaktadır. Yatırım mallarının 2. El değeri değiştiğinden Leasing ürününün fiyatlaması da ilgili malın nakde çevrim hızına ve tutarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, almak istediğiniz makine eğer hızlı satılan ve az değer kaybeden bir makine ise Leasing fiyatlamasında da avantajınız olacaktır. Leasing ürününde banka kredilerinden farklı olarak bir şey satın almak istemeniz gerekmektedir. Satın alacağınız malı şirket yetkilisi olarak sizin belirlemeniz ve Leasing şirketine alım için başvuru yapmanız ile işlem başlamış olur. Banka kredilerinde fatura getirmek zorunda değilsiniz. Ancak Leasing ürününde almak istediğiniz makine ekipmanı veya işyerini, aracı Leasing şirketinden sizin için almasını istiyor olmalısınız. Eğer kiralama sonucunda ilgili malın mülkiyetini istemiyorsanız buna finansal kiralamadan farklı olarak “Operasyonel Kiralama” adı veriliyor. Bu seçenekte süre sonunda yine de malı almak isterseniz fiyat teklifi almanız mümkün tabii ki.

Leasing’in Avantajları Nelerdir?
Teminat Avantajı
Banka kredilerinde teminatsız çalışmak için kredibilitenizin çok yüksek olması gerekir. Bu imkanı da ancak büyük ve kurumsal şirketler bankalardan belirli ölçüde kullanabilmektedir. Kefalet ile birlikte maddi bir teminat vermeniz kredi limiti alma imkanınızı destekler. Teminatı verseniz bile istediğiniz koşullarda kredi kullanabileceğinizin bir garantisi yoktur. Leasing işlemi doğrudan teminata konu bir malın finansmanıdır. Dolayısıyla teminat zaten işlemin kendisinde bulunmaktadır. Bu durum kredi limiti işlemlerini hızlandıracaktır. Ayrıca genelde bankalar malın fiyatı üzerinden %80-85’lik bölümüne kredi verirken Leasing işlemlerinde faturanın tamamı için kredi verilebilmektedir.

Mal Alım İşlemlerinde Hız ve Güven
Örneğin şirketiniz için bir makineye ihtiyacınız var. Bunun için araştırma yaptınız. Bir üretici buldunuz. Ancak kredi kullanmak istiyorsunuz. Banka kredisi seçeneğinde alım-satım işlerini sizin yürütmeniz gerekiyor. Makine ile ilgili detayları da bilmeniz şart. Leasing ile almayı seçerseniz Leasing şirketi makinenin durumunu ve alım-satım işlemlerini sizin için çözüyor ve kendi üzerine satın alıyor. En önemlisi de yurt dışından bir makine getirecekseniz tüm alım işlemlerini Leasing şirketi sizin adınıza yapıyor. Böylece uzmanı olmadığınız süreçler ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu arada tabii ki yurt içindeki bir üreticiden alım yapmak ülke ekonomisi için her zaman daha iyi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Fiyat Avantajı
Leasing işlemi neticede bir malın karşılığında verilen bir kredi olduğundan fiyatlamaya yansıtılan geri ödememe risk primi de daha düşük oluyor. Sonuçta ödeme yapılmasa dahi kredi karşılığında nakdi değeri olan bir mal olması fiyatlamada Leasing şirketinin işini kolaylaştırıyor. Bir de genelde sabit faizli ödeme planı ile kullandırıldığı için bu kredilerde fiyat artışlarından etkilenme söz konusu olmuyor.

Vade Avantajı
Şirketler için uzun vadeli finansman bulmak genelde zordur. Finans kurumları genelde kısa vadeli krediler verip ödemenin yapıldığını görmek isterler. Ancak şirketler için birçok yatırım orta veya uzun vadeli kredi ihtiyacını doğurur. Buna erişemeyen şirketler genellikle kısa vadeli krediler ile uzun vadeli alım yapmaları şirket bilançolarında dengesizliğe sebep olmaktadır. Leasing işlemi finansman kaynağı ile yatırım süresinin uyumlu bir şekilde yönetilebildiği bir imkânı sunması açısından da avantajlıdır. Bir de ek olarak dilerseniz kredi işlemi erken de sonlandırabilirsiniz.

KDV Avantajı
Leasing işlemine konu malı Leasing şirketi sizin adınıza alıp KDV tutarını peşin ödüyor. Ancak siz bu mal için aldığınız krediyi KDV tutarını da kapsar şekilde taksitlendiriyorsunuz. Örneğin 50.000 TL tutarında bir makine alırsanız %18 KDV olması durumunda 9.000 TL peşin olarak KDV ödemeniz gerekmektedir. Ancak Leasing yaparsanız 59.000 TL üzerinden 48 ay vade ile ödeme yaptığınızda 9.000 TL’lik KDV tutarı da taksitle ödenmiş oluyor. Bu arada eğer Leasing KDV teşviki olan ürünlerden birini “0” olarak almayı düşünürseniz %8 hatta %1 KDV oranı ile alım yapmanız mümkün. Mesela jeneratör alacaksınız. Her türlüsü için %1 KDV ile Leasing alımı yapabilirsiniz. Böylece toplam ödeyeceğiniz bedel de düşmüş olacaktır. KDV istisnalarını detaylı olarak http://www.burganleasing.com.tr/wp-content/uploads/ekipman_listesi.pdf linkinden öğrenebilirsiniz.
Burgan Leasing fidost’ta. Finans dostunuz fidost size uygun leasing avantajlarından hızlı ve güvenli bir şekilde yararlanmanız için yanınızda.